12 lutego 2017

Beskid Mały nie taki mały!

Beskid Mały to niewielkie, ale za to zwarte i wymagające pasmo górskie, należące do Beskidu Zachodniego. Niektórzy uważają je za przedłużenie Beskidu Ślaskiego. Najwyższym jego szczytem jest Czupel, który ma wysokość 930 m n.p.m., zatem góry te można zaliczyć do tych średniej wysokości. Z racji graniczenia z Beskidem Śląskim jest dobrze skomunikowany kolejowo oraz drogowo, co jest jego dużą zaletą. Ponadto wynika z tego całkiem spora rzesza turystów odwiedzająca te góry i związana z tym baza noclegowa [więcej: noclegi Beskidy / meteor ]. Oprócz oczywiście większych i mniejszych hoteli, możemy liczyć również na agroturystykę oraz pensjonaty, w których znajdziemy noclegi. Beskid Śląski i Mały dzięki tym udogodnieniom są bardzo łatwo dostępne dla niemal każdego.

W Beskidzie Małym jedną z ciekawszych atrakcji natury są jaskinie. W tym małym paśmie, które rozciąga się w pasie o długości 35 kilometrów i szerokości w porywach osiągających 15 kilometrów, jest zlokalizowanych aż pięćdziesiąt jaskiń. Środowisko naturalne niestety utraciło wiele ze swego pierwotnego charakteru (wskutek działalności człowieka), aczkolwiek szlaki turystyczne są malownicze i interesujące. Ogólnie jest ich dwadzieścia cztery, więc można, poruszając się po nich, bardzo dobrze obejść to niewielkie pasmo, a jest co oglądać.

W latach ostatnich w wyniku wzmożonej ochrony środowiska w góry te powracają zwierzęta, które nie były obecne w nich od setek nieraz lat. Do zwierząt tych można zaliczyć wilka i rysia, czasem można natknąć się również na niedźwiedzia brunatnego. Ze zwierząt rzadkich, aczkolwiek mniej spektakularnych, występuje salamandra plamista.

Obok powracających w swe stare siedliska zwierząt i roślin są oczywiście zabytki sztuki oraz kultury. Do najważniejszych, występujących w Beskidzie Małym można zaliczyć: dzwonnice loretańskie, stare chałupy, zabytkowe figurki, kapliczki, krzyże, kamienne szałasy, kościół św. Stanisława w Starym Bielsku, zabytkowe drewniane kościoły w Mikluszowicach, Łodygowicach, Zamek Komorowskich oraz karczmę "Rzym". Zabytki te są bardzo dobrze zachowane. Beskid Mały jest niewielkim pasmem górskim, ale można urządzić w nim niezwykle intensywny wypoczynek, w zakres którego będzie wchodziło wszystko, co w górach najpiękniejsze, czyli przyroda oraz stare piękne zabytki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>