25 stycznia 2016

Borsk – przykład wsi kaszubskiej

Szukając ciekawego miejsca na wypoczynek, łatwo dostać zawrotu głowy. Właściwie w każdym zakątku Polski jest coś ciekawego do obejrzenia miasto lub wioska, którą „koniecznie” trzeba zobaczyć, atrakcje, które „absolutnie” musisz „zaliczyć”. Oczywiście Polska jest pięknym krajem i faktycznie posiada całą masę przepięknych miejscowości, które są warte odwiedzenia, jednak niestety często te najgłośniej polecane miejscowości są najzwyczajniej w świecie przereklamowane. Z drugiej strony są też liczne urokliwe miejsca, gdzie można wypocząć w ciszy i spokoju, delektując się piękną przyrodą, a których raczej się nie mówi. Właśnie z tym drugim przypadkiem mamy do czynienia, jeśli chodzi o Borsk.

Borsk to wioska położona na Kaszubach, nad brzegiem Jeziora Wdzydzkiego i tuż przy Wdzydzkim Parku Krajobrazowym. Wybierając Borsk na urlop (zobacz noclegi), możemy być pewni, że nie dopadnie nas tu nuda. Wieś już sama w sobie jest cennym kulturowym dobrem, gdyż jest przykładem tradycyjnej wsi zamieszkałej przez Łyczaków – czyli Kaszubów zasiedlających teren wokół Jeziora Wdzydzkiego oraz na północ od niego. W Borsku znajdziemy tradycyjną zabudowę drewnianą z zachowanym układem zagród oraz zachowany układ przestrzenny wsi. Tradycyjna zagroda charakterystyczna dla terenu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, składa się z dwóch budynków, w tym z budynku gospodarczego o wąskim froncie, który jest wysunięty przed dom mieszkalny, szerokofrontowy. Można tu też znaleźć zagrody, gdzie oddzielnym elementem jest piwniczka ziemna, a także piec chlebowy. Ważnym elementem we wsiach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego są także takie budowle jak karczmy, kuźnie, młyny oraz obiekty kultu religijnego – kapliczki i krzyże.

Odwiedzając Borsk koniecznie trzeba zwrócić uwagę na wyraźnie zaznaczoną kaszubską odrębność kulturową i tutejszy folklor(zobacz więcej). Te dwie cechy bowiem, tworzą niezwykły koloryt tego miejsca i sprawiają, że pobyt tutaj jest nie tylko przyjemny, ale także bardzo rozwijający.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>