24 marca 2016

Folklor w Poroninie

Poronin jest jedną z najpopularniejszych miejscowości na Podhalu, nie stało się tak jednak bez przyczyny. Ta urocza podtatrzańska wieś znana jest z wielu możliwych do wyboru atrakcji. Niewątpliwym atutem tego miejsca to fakt, iż znajduje się ono nieopodal Zakopanego,  jednak coraz częściej przyjeżdżają tutaj osoby poszukujące alternatywnych miejsc na noclegi. Obecnie urlopowicze wolą spokojniejsze miejsce, gdzie będą mogli miło spędzić wolny czas i w pełni się zrelaksować.

Symbolem tego miejsca jest niedźwiedź, który usytuowany został na drewnianej kłodzie. Ten poroniński herb jest honorowany corocznie na odbywającym się tu święcie Dnia Misia, Miodu i Bartników, impreza odbywa się dzięki Gminnemu Ośrodkowi w Poroninie zawsze w sierpniu. Wydarzenie ma nie tylko charakter plenerowy, ale też kulturalny. Oprócz miodnych targów przybliżany jest regionalny folklor chociażby w postaci zespołów i kapel ludowych, a jedną z najbardziej oczekiwanych atrakcji jest wybór miodowej królowej. Pod wieczór z kolei rozpoczyna się szampańska zabawa, która trwa do rana, a której przygrywa muzyka góralska.

Historia tej miejscowości sięga wieku XVII, na kiedy to datuje się jej powstanie. Przez bardzo długi okres w tym miejscu głównym zajęciem miejscowej ludności było wypasanie owiec, kolejno powstała tu Poronińska Kuźnia, jednak przemysł hutniczy nie rozwinął się tu w zbyt dużym stopniu i jedyne co po nim pozostało to nazwa jednej z osad – Kośne Hamry. Poronin jest też w poosiadaniu zabytkowej świątyni – Kościoła Świętej Marii Magdaleny, której drewniany pierwowzór powstał już w roku 1833, natomiast budowa obiektu, który możemy podziwiać do dnia dzisiejszego datowana jest na rok 1917.

Jeszcze w nie tak odległych czasach, bo w wieku XIX Poronin sławniejszy był nawet od samego Zakopanego. Było to jedno z ulubionych miejsc wypraw chociażby Jana Matejki, Kazimierza Przerwy-Tetmajera czy też Jana Kasprowicza. Jest to chyba bardzo dobry powód, by samemu sprawdzić, co aż tak urzekającego znajduje się w tym miejscu, iż tylu wybitnych twórców, tak ukochało sobie to miejsce.

3 thoughts on “Folklor w Poroninie”

  1. Maciej_123

    Tańsze noclegi niż w Zakopanym, a zarazem dobre połączenia busowe do stolicy Tatr. Mniej ludzi i więcej przestrzeni.

  2. Wojtek

    Mnie się Poronin kojarzy zawsze z wielkimi korkami na trasie do Zakopanego. Jeździłem do Zakopanego od dziecka i zawsze właśnie w Poroninie stało się w korku najdłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>