9 października 2016

Gminne szlaki turystyczne – Stronie Śląskie

Na pograniczu polsko-czeskim w Sudetach Wschodnich, leży piękne górskie miasteczko – Stronie Śląskie. Górskie krajobrazy, urozmaicone i malownicze, majestatyczne lasy położenia z dala od hałaśliwych szlaków komunikacyjnych, a także gościnność mieszkańców i dobra oferta wypoczynkowa (Stronie Śląskie) sprawiają, że miasto jest miejscem doskonałym przede wszystkim do aktywności na łonie natury, niezależnie od pory roku.

W okresie od wiosny do jesieni Stronie Śląskie jest świetną bazą wypadową do pieszych wędrówek po ziemi kłodzkiej. Znajdziemy tu znakowane szlaki piesze gminne, jak i PTTK. Szlaki gminy Stronie Śląskie, łączą się ze szlakami gmin sąsiednich (Bystrzyca Kłodzka, Lądek Zdrój), a także ze szlakami po czeskiej stronie gór. Ze Stronia Śląskiego można wyruszyć na podziwianie Gór Bialskich, Masywu Śnieżnika, a także Gór Złotych czy Góry Krowiarki. Wszystkie wymienione wzniesienia to góry niskie lub średnie, a więc idealne na rodzinne wędrówki. Szlaki można w dowolny sposób dzielić na krótsze odcinki, dopasowując je do naszej kondycji oraz czasu jaki mamy na ich przejście. Warto wiedzieć, że szlaki gminne znakowane są czarną ikoną przedstawiającą wędrowca oraz cyfrą, zaś szlaki PTTK znakowane są kolorami.

Szlaki gminne to:

* szlak nr 1 – Wokół Stronia Śląskiego to pętla o długości 7,3 km. Rozpoczyna się i kończy w Stroniu, a prowadzi przez Sowią Kopę i Goszów.

* szlak nr 2 – Na Sedlo Peklo – w kierunku Nyznerowskich Wodospadów, ma długość 2,5 km. Prowadzi z Bielic przez Barani Wąwóz do przełęczy Sedlo Peklo, znajdującej się na granicy polsko-czeskiej. Dla chętnych istniej możliwość przedłużenia trasy na teren Czech o kolejne 3 km i dojście do Nyznerowskich Wodospadów.

* szlak nr 3 – Doliną Janówki – szlak o długości 10, 3 km w formie pętli. Początek i koniec szlaku znajduje się w Siennej, a po drodze przechodzi się przez Janową Górę i Stronie Śląskie – wieś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>