14 października 2016

Każdy czasem marzy o szumie fal – Kąty Rybackie

Kąty Rybackie są położone w województwie pomorskim, w powiecie nowodworskim, w gminie Sztutowo. Jest to niewielka wieś turystyczna licząca zaledwie około 710 mieszkańców. Jej głównym atutem jest dostępność do Morza Bałtyckiego. Kąty Rybackie znajdują się na obszarze Żuław Wiślanych, a konkretniej Mierzei Wiślanej. Położenie geograficzne warunkuje klimat regionu, znacznie odbiegający od reszty kraju. Lata bywają gorące, natomiast zimy są tu delikatniejsze.

Każdy z nas choć trochę czasem marzy o szumie fal, śpiewie mew, gorącym piasku i zachodach Słońca. Romantyczne widoki, zapierające dech w piersiach krajobrazy dostarczają nam już miejscowości położone nad polskim morzem. Polacy nie muszą jechać do egzotycznych krajów, by poczuć się jak w raju. Kąty Rybackie mimo swoich niewielkich rozmiarów mają niezastąpiony urok. Jest to typowa wieś rybacka z portem morskim i tylko dwiema przystaniami morskimi. Turyści mogą podziwiać nieskazitelnie czyste i piaszczyste plaże, niespotykane nigdzie indziej na świecie. W Kątach Rybackich stworzono również rezerwat przyrody kormorana czarnego. We wsi do dziś funkcjonuje transport morski, głównie nad Bałtykiem, ale również też nad Zalewem Wiślanym.

Do zabytków w Kątach Rybackich można zaliczyć kościół pw. świętego Marka. Każdy turysta będący w Kątach Rybackich obowiązkowo powinien zwiedzić Muzeum Zalewu Wiślanego przy ulicy Rybackiej 64, które jest najmłodszym z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Ideą muzeum jest prezentowanie wystaw związanych z szkutnictwem i rybołówstwem. Jednymi z eksponatów są: warsztat szkutniczy rodziny Schmidtów z miejscowości Łaszka oraz barkas, czyli łódź o napędzie żaglowym i ślizg lodowy. Muzeum Zalewu Wiślanego jest czynne od początku lipca do końca grudnia. W 2016 roku ceny biletów wynosiły odpowiednio: normalny 5 złotych, a ulgowy 3 złote, zaś w środy muzeum oferuje wolny wstęp.

Kąty Rybackie są typową wsią turystyczną, przez co istnieje dostateczna baza noclegowa dla całej rzeszy turystów przyjeżdżającym każdego lata. Noclegi w Kątach są zróżnicowane w zależności od standardu. Turyści mają do wyboru obiekty całoroczne, ośrodki wczasowe, pensjonaty, domy wczasowe, kwatery i domki prywatne, ośrodki kolonijne i kempingi. Najbardziej znanymi ośrodkami wczasowymi we wsi są Ośrodek Wczasowy „ADEXTRA”, „Amber”, „Bumerang” i „Kormoran”.

One thought on “Każdy czasem marzy o szumie fal – Kąty Rybackie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>