3 września 2016

Kościół w Jastarni

Jastarnia to jeden z najbardziej popularnych polskich kurortów. Leży na Półwyspie Helskim i posiada aż sześć kąpielisk, pięć przystani i port morski. Historia miasta nie zaskakuje. Jest modelem często spotykanym na polskim wybrzeżu. Pierwsze osadnictwo pojawiło się tutaj już w pierwszym wieku przed nasza erą. Natomiast pierwsze wzmianki o osadzie Jastarnia, nazywanej wtedy Osternäs, pojawiły się pod koniec czternastego wieku w dokumentach krzyżackich. W osiemnastym wieku powstała tu kaplica i szkoła, ufundowane przez Urszulę Przebendowską. Kościół zbudowano tu dopiero w dziewiętnastym wieku. Przez większość swojego istnienia Jastarnia była jedną z wielu rybackich wiosek. Dopiero rozwój turystyki nadmorskiej w dwudziestym stuleciu sprawił, że zaczęła zmieniać się w obecny kurort. Prawa miejskie nadano Jastarni w 1973 roku.

Jedną z ważniejszych atrakcji w mieście jest kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny. Jego budowa rozpoczęła się w 1932 roku. Lata wojenne przesunęły w czasie wykończenie obiektu. We wnętrzu znajdują się zabytkowe obrazy – jeden w prezbiterium, drugi pochodzi z puckiego kościoła i ma około dwustu lat. We wnętrzu uwagę zwraca polichromia w kolorach białym, niebieskim i seledynowym. Ciekawostką jest ambona, w kształcie łodzi. Latem w kościele organizowane są koncerty organowe, w których biorą udział najwięksi artyści z kraju i z zagranicy.

Kiedyś mieszkańcy Jastarni trudnili się rybołówstwem. Obecnie większość z nich utrzymuje się z turystyki. W miejscowości tak często i chętnie odwiedzanej przez wczasowiczów znajduje się dobrze rozbudowana baza noclegowa. Jastarnia nawet oferuje nad plażą, od strony otwartego morza czterogwiazdkowy hotel Dom Zdrojowy. Jest on otoczony lasem, co jest kolejną zaletą. Do wyboru są pokoje jednoosobowe, dwuosobowe, lub dwuosobowe, economy albo powiększone dwuosobowe dla rodzin. W hotelu znajduje się też centrum odnowy biologicznej i basen. Oferowane są różne zabiegi lecznicze i relaksacyjne. Hotel często jest wynajmowany na szkolenia, seminaria i spotkania biznesowe. Dzieje się tak ze względu na salę konferencyjną i specjalne pakiety. Hotel Dom Zdrojowy jest też przyjazny dla dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>