26 kwietnia 2016

Lwówecki Ratusz

Jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląsku, wzmiankowane jako „Lwow” już w 1158 roku, z prawami miejskimi nadanymi w 1217 roku, z bodaj najstarszym browarem w Polsce z 1209 roku. Miasto położone przy średniowiecznym szlaku handlowym Via Regia, nad rzeką Bóbr na granicy Pogórza Izerskiego i Kaczawskiego, słynące niegdyś ze złóż złota, a obecnie z największych targów mineralogicznych w Polsce. W II połowie XIX wieku zaczęła rozwijać się na tych terenach turystyka, wspierana przez oddział Towarzystwa Karkonoskiego oraz dzięki zbudowaniu linii kolejowych łączących Lwówek ze Złotoryją, Gryfowem Śląskim i Jelenią Górą. Odwiedzających przyciąga tutaj zarówno wspaniała przyroda, zabytki będące świadkami bogatej historii, liczne atrakcje i imprezy, a także gościnność obiektów, oferujących we Lwówku noclegi i wyżywienie.

Historia Lwówka trwa nieprzerwanie od kilkuset lat i jest widoczna we wspaniałych budowlach zabytkowych – murach obronnych, zamkach, kościołach. Jednym z najstarszych ratuszy w Polsce jest trzynastowieczny gotycko-renesansowy ratusz na Starym Mieście. W połowie XIII wieku znajdował się tu Dom Kupców, który pełnił rolę ratusza. Najstarsze fragmenty murów obecnego budynku datuje się na 1480 rok. Przebudowany w latach 1522-1524 uzyskał bryłę, która istnieje do dziś. Niepowtarzalna jest wieża, wzniesiona w latach 1500-1504, w połowie na planie kwadratu, w połowie na planie koła i ośmioboku, zwieńczona hełmem. Obchodząc budynek dookoła trafiamy na wyszukane w formie podcienia handlowe, dobudowane w latach 1902-1905. Mimo znacznego zróżnicowania architektonicznego poszczególnych elementów, budowla stanowi spójną całość i prezentuje się wspaniale.

W ratuszu mieści się Placówka Historyczno-Muzealna, w której można zwiedzić pięć sal, poświęconych odmiennym tematom. W Sali Agatowej znajduje się wystawa minerałów i skamieniałości, w Sali Miejskiej – historii miasta i powiatu, w Sali Historycznej, inaczej Ławy Sądowej – zbiory dotyczące lokalnego browarnictwa, górnictwa złota, bitwy nad Bobrem (w 1813 roku) oraz dawne przedmioty codziennego użytku. W Izbie Tortur i Lochu Głodowym – repliki dawnych narzędzi tortur. Oprócz ciekawych wystaw, we wnętrzu Ratusza możemy podziwiać unikatowe sklepienia sieciowe o skomplikowanych splotach oraz sień z centralnym filarem. Całość rzeczywiście robi wrażenie i pozostaje w pamięci. Odwiedzając Dolny Śląsk warto się zatrzymać we Lwówku Śląskim i odkryć jego średniowieczną historię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>