13 listopada 2016

Rzepedź – uroczy zakątek Polski

Rzepedź to malownicza wieś położona na pograniczu dwóch pasm górskich. Rozpościera się stąd widok na Bieszczady i Beskid Niski. Wieś zdobi wodna nitka w postaci potoku Rzepedka, to nad potokiem powstała najstarsza część wsi. Późniejsza rozbudowa lokalizowała się u zbiegu rzek Osławy i Osławicy. Rzepedź administracyjnie podlega pod Gminę Komańcza. Miejscowość była lokowana w 1526 roku jako wieś królewska, a przywilej ten wydał Mikołaj Wolski, starosta sanocki. Nawet dzisiaj można czuć energię dawnych dziejów, dość odległych w czasie, które bezpowrotnie minęły i ustąpiły miejsca na rozwój turystyki, chociaż Rzepedź do końca nie wykorzystuje swojego ogromnego potencjału.

W rzeczy samej Rzepedź może się wydawać wsią położoną dosłownie na końcu świata. Stąd są jedynie widoki na bezkresną przyrodę, która w każdej chwili może zaprezentować swoją potęgę. Rzepedź to raj dla samotników, a także dla ludzi, którzy najbardziej pragną kontaktu z naturą, przepiękne krajobrazy służą głębokiej regeneracji. Dzięki pobytowi we wsi można odzyskać siły witalne. W porównaniu, z innymi wrotami na Bieszczady i Beskid Niski, panuje tutaj aura kameralności. Dlatego też sielankowe noclegi w Rzepedzi znakomicie zdają egzamin wśród osób unikających popularnych miejscowości turystycznych. Baza noclegowa funkcjonuje tutaj cały rok, każda pora roku jest bardzo dobra na wypoczynek w tej wsi.

Wieś można traktować jako bazę wypadową do licznych wędrówek po górach i zwiedzania bardzo ciekawej okolicy, bogatej przede wszystkim w arcydzieła sztuki sakralnej.
We wsi znajduje Cerkiew Świętego Mikołaja Cudotwórcy. Świątynia jest datowana na 1824 rok, ale najprawdopodobniej powstała na bazie znacznie starszej, bo pochodzącej z 1526 roku (jest historyczna wzmianka na temat istnienia starej cerkwi). Cerkiew jest zbudowana z drewna i kamienia łamanego. Jest to typ tak zwanej cerkwi łemkowskiej: ma konstrukcję zrębową i jest trójdzielna. Towarzyszy jej dzwonnica jako obiekt wolnostojący. Na ołtarzu umieszczone są ikony Matki Boskiej z Dzieciątkiem i Chrystusa Błogosławiącego. Ołtarze boczne wykazują styl barokowy, zawierają dzieła sakralne, między innymi, takie jak ikona Świętej Anny Samotrzeć ze Świętym Joachimem i Józefem. Wiele ikon zostało skradzionych podczas wojennych zawieruch. Współcześnie modlą się tutaj katolicy obrządku łacińskiego i bizantyjskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>