9 sierpnia 2016

Wetlina – spacery po Bieszczadach

Co roku wiele osób wybiera się w Bieszczady, aby zażyć tutaj świeżego powietrza, wypoczywając w czynny sposób podczas wędrówek po okolicznych szlakach. Wprawdzie większość osób przyjeżdża tu latem, podczas wakacji, ale góry pozostają atrakcyjne przez cały rok. Ci, którzy mają możliwość odwiedzenia Wetliny poza sezonem, będą zachwyceni malowniczymi i niezwykłymi krajobrazami, mieniącymi się całą gamą barw jesieni. Wiele osób decyduje się właśnie tutaj na urlop. Wetlina jest bowiem miejscowością położoną bardzo blisko beskidzkich tras górskich, dysponującą obiektami o zróżnicowanym standardzie.

W sezonie cale grupy wędrowców wychodzą codziennie na trasy wędrowne. Wielu ludziom wydaje się, że popularność spacerów po górach świadczy o ich dostępności dla wszystkich. To błędne przekonanie może prowadzić do sporych problemów, gdy nieprzygotowani ludzie wstaną w czasie wakacji sprzed telewizorów i ruszą na szlaki. Aby uniknąć kłopotów, warto więc zwrócić uwagę na kilka kwestii. Ponieważ bieszczadzkie trasy bywają bardzo długie, po przyjeździe zacznijmy od krótszych odcinków, aby zaaklimatyzować się i przyzwyczaić organizm do większego wysiłku. Ci, którzy po powrocie z niedługiej wycieczki będą jeszcze pełni wigoru, będą mogli jeszcze zaliczyć tego samego dnia kolejny spacer, ale ci którzy w połowie szlaku, z dala od cywilizacji, opadną z sił, znajdą się w bardzo nieprzyjemnej sytuacji.

Przed wyjściem z ośrodka należy zwrócić uwagę na stosowne ubranie, ponieważ pogoda zawsze może ulec zmianie. Warto wziąć ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy i coś ciepłego, aby w razie potrzeby ubrać się "na cebulę". Lepiej nie zakładać nowych butów, ponieważ nawet drobne ich niedopasowanie na odcinku kilkunastu kilometrów przełoży się na poważne otarcia i pęcherze. Wysłużone, niezwykle wygodne buty terenowe – nie sandały ani trampki – nadają się na trasę znacznie lepiej. Oprócz tego, zawsze warto zabrać ze sobą prowiant i coś do picia w drodze. Najlepiej sprawdzi się woda mineralna lub termos z herbatą, ponieważ napoje gazowane słabo zaspokajają pragnienie.

Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i odpowiednim przygotowaniu do wyjścia na szlak, wędrówki po Beskidach pozostawią po sobie cudowne wspomnienia, do których będziemy nieraz wracać myślami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>