7 listopada 2016

Wyprawa na Pilsko – Korbielów

W Korbielowie warto spędzić czas o każdej porze roku. Jest to co prawda miejscowość górska, która z pozoru najwięcej atrakcji proponuje zimą. To nie prawda. Oczywiście, zimą można szaleć na nartach, ponieważ sezon na wyciągu kończy się dopiero końcem kwietnia, jednak wakacyjny pobyt w Korbielowie atrakcyjny jest również latem. Nie ma piękniejszych zjawisk na świecie od przyrodniczych, a pewne jest, że takie cuda natury najlepiej obserwuje się w górach. Oczywiście najwięcej zachwytu powoduje góra Pilsko, która jest idealnie wkomponowana w korbielowski krajobraz. Jej wysokość umożliwia wejście na nią nie tylko odpornym górołazom, ale również osobom, które nie mają w zwyczaju codziennego spacerowania po górach.

Wejście na Pilsko najlepiej rozpocząć na dworcu PKP Węgierska Górka. Tam wchodzimy na szlak niebieski łączony z czerwonym i podążamy nim aż do drogi Żywiec-Rajcza. Po 500 metrach jest skręt w lewo i wchodzimy na drogę na Żabnicę, gdzie następnie należy przejść przez tory kolejowe. Gdy miniemy skład drewna, zobaczymy, jak pięknie rozciąga się przed nami całe pasmo górskie Abramów, którego szczyt o tej samej nawie wynosi 829 m. n. p.m., zaś po lewej stronie stanie przed naszymi oczami Prusów – 1009 m. n.p. m. Gdy przekroczymy Żabniczankę, szlak czerwony pokieruje nas w prawo. Na trasie miniemy pomnik ofiar II wojny światowej. Później jesteśmy zaproszeni na pierwszą wspinaczkę na Ostry Wierch, który liczy 686 m. n.p. m. gdy dojdziemy do schroniska PTTK, zobaczymy Baranią Górę, której widok zachęci nas do chwilowego odpoczynku. W tym momencie należy trzymać się szlaku zielonego. Droga, którą będziemy zmierzać, wciąż jest zielona, a porośnięta bukami i w zależności od pory roku, kwitnie unikatowymi roślinami, które cieszą oko i nadają barw okolicy. Gdy miniemy Halę Studzionka, wybieramy leśną drogę, którą cały czas podążamy. W tym miejscu zauważamy, że droga staje się coraz bardziej stroma, zaś na turystów czeka wejście na Boraczy Wierch, położony 1144 m. n.p. m. Choć droga jeszcze przed nami długa i atrakcyjna, wielu z podążających szlakiem wybiera nocleg właśnie w tym miejscu, by podziwiać otaczające piękno i widok na różne wzniesienia. Następnie należy skierować się na Trzy Kopce, gdzie napotykamy na granicę Polski i Słowacji. Jest to teren przygraniczny, więc należy pamiętać, aby mieć przy sobie dokument tożsamości. Wybieramy dalej szlak czerwony, który przez Halę Cebulową poprowadzi nas na Halę Miziową, gdzie możemy odpocząć w schronisku PTTK. Z tego miejsca żółtym szlakiem kierujemy się już bezpośrednio na Pilsko, zaś po drodze czekają na nas piękne naturalne widoki. Z Pilska najlepiej zejść szlakiem czarnym, by wzbogacić się o nowe doświadczenia, po czym wracamy do Korbielowa. Wyprawa na Pilsko jest "podróżą" całodniową lub, korzystając z bazy noclegowej {meteor-turystyka.pl > Korbielów > noclegi} znajdującej się w schroniskach PTTK, można przeciągnąć ją do dwóch, a nawet trzech dni. W drodze jesteśmy całkowicie bezpieczni, jednak należy pamiętać o właściwym przygotowaniu się do tej wyprawy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>