25 stycznia 2017

Zabytkowe miejsca w Ojcowie

Dolina Prądnika i Szlak Orlich Gniazd to niewątpliwie malownicze i niepowtarzalne tereny. Okolice Ojcowa dostarczą nam moc wrażeń estetycznych. Walory przyrodnicze tych terenów są bez wątpienia bardzo cenne. W Ojcowie znajdziemy także wiele zabytków, które doskonale komponują się z otaczającym krajobrazem. Piękna architektura w połączeniu z wytworami natury z pewnością pobudzi nasze zmysły.

Ojców to niepozorna wieś turystyczna położona w województwie małopolskim. Baza noclegowa [widoczna na portalu Meteora / Ojców] miejscowości jest dobrze zorganizowana. Z pewnością znajdziemy dogodne miejsce, w którym zrelaksujemy się po dniu pełnym wrażeń. Jakie noclegi może nam zaproponować Ojców? W miejscowości funkcjonują liczne gospodarstwa agroturystyczne. Znajdziemy tutaj także domki letniskowe oraz hotele. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Jednym z ciekawszych miejsc, które trzeba odwiedzić jest Kaplica „Na Wodzie” św. Józefa Robotnika [widoczny na portalu Wikipedia/ informacje]. Wyjątkowość świątyni polega na tym, iż została ona wzniesiona nad dwoma brzegami rzeki Prądnik. Kaplicę wybudowano w 1901 roku. Z jej powstaniem wiąże się niezwykle ciekawa legenda. Architektura świątyni przedstawia styl szwajcarsko-ojcowski. Znajdziemy tutaj także sporo nawiązań do stylu zakopiańskiego. Niepozorna kapliczka doskonale prezentuje się na tle skał. Kompozycja sprawia wrażenie wyjątkowości. Niewątpliwie warto zobaczyć to niezwykłe miejsce.

Nieopodal na skraju Ojcowskiego Parku Narodowego mieści się Zamek w Pieskowej Skale. Obecna budowla powstała w XVI wieku, jednak pierwsze wzmianki o warowni pochodzą z 1315 roku. Zamek reprezentuje styl renesansowy. Uwagę zwracają niewątpliwie krużganki, podobne do tych, które można zobaczyć na Wawelu. Bardzo klimatycznym miejscem są ruiny zamku w Ojcowie. Malowniczo położona warownia kryje wiele sekretów. Ruiny zamku wtapiają się w tereny Ojcowskiego Parku Narodowego. Ze wzgórza możemy podziwiać piękną panoramę Doliny Prądnika. Zamek udostępniono do zwiedzania turystom. Na jego terenie stworzono także wystawę dotyczącą historii warowni. W Ojcowie znajdziemy wiele pięknych i niepowtarzalnych miejsc. Dolina Prądnika, ciekawe zabytki architektury, lokalna gastronomia oraz przyjemna baza noclegowa – niewątpliwie warto udać się na dłuższy pobyt do Ojcowa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>