7 marca 2017

Zacne dworki na terenie Kalisza

Po ostatnim wypadzie do Kazimierza Dolnego (więcej u nas), pozostajemy w temacie ciekawych turystycznie miejscowości. Kalisz to nie jest miasto, w którym atrakcje są skumulowane na jednym kilometrze kwadratowym. Żeby coś ciekawego zobaczyć musimy się także nieco zapuścić w tereny podmiejskie i niektóre obszary wiejskie tego regionu. Baza noclegowa również jest rozproszona więc aktywne zwiedzanie regionu nie będzie stanowiło większego problemu.

W poszukiwaniu takich miejsc jak Kalisz, udostępnia na swojej stronie internetowej informacje turystyczne wraz z hotelami, restauracjami i pensjonatami. Możemy porównać sobie ceny (wskaźniki Meteora) i dokładnie sprawdzić dojazd. Samo miasto oferuje kilka bardzo ciekawych miejsc, ale paradoksalnie, to co najlepsze jest ukryte poza jego murami.

Miejscem, które koniecznie trzeba zobaczyć jest miejscowość Majków (więcej na Wikipedii) – jedna z wielu małych podkaliskich wsi, które nie emanują tak swoimi atrakcjami i nigdzie się nie reklamują, lecz mają najlepszy klimat i ukrytą magię, którą trzeba krok po kroku eksplorować i zobaczyć. Sam Majków kiedyś był miejscowością pod wodzą miasta, swego rodzaju letniakiem, którą władali szlacheccy mężowie. Pod koniec XVII wieku wieś stała się własnością Wojciecha Lipskiego. Zbudował on tutaj również nieduży dwór, który możemy podziwiać do dnia dzisiejszego. Z resztą gdyby nie II wojna światowa, to w co drugiej wsi moglibyśmy podziwiać pięknie zachowane szlacheckie dworki, dziś niestety jest ich nieco mniej. Jednak, dzięki temu są one dla nas rzadkością, przez co stanowią większą atrakcję.

Jak na wiejskie warunki dwór był bardzo nowoczesny i innowacyjny jeżeli chodzi o sam styl architektoniczny i rozwiązania techniczne. Kiedy już dopracowano wręcz do perfekcji gmach to zajęto się otoczeniem. Wokół powstał park, który jest obecny do dziś. W sama architekturę dworku nie ingerowano aż tak bardzo, zrobiono kilka niedużych dobudówek. Kiedy tu przyjeżdżamy to w oczy rzucają się duże cztery kolumny przy drzwiach wejściowych. Jednak to jest akurat typowe dla dworków szlacheckich, zwłaszcza tych polskich które miały swój specyficzny i niepowtarzalny styl. Obecnie wiele tego typu obiektów ma swoje przeznaczenie jako muzea. Jednak zdarzają się sytuacje, w których są to zwykłe domy mieszkalne. Unowocześnione i zmodernizowane służą jako duże domu dla całych rodzin, a czasami nawet jako siedziba urzędów.

3 thoughts on “Zacne dworki na terenie Kalisza”

  1. MagDaLenka

    Byłam ostatnio w Majkowie przejazdem, ale nie wiedziałam że tam takie wspaniałości są. chyba muszą powtórzyć wycieczkę tam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>