19 października 2016

Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku

Słupsk to miasto powiatowe położone w województwie pomorskim, które jest dawną siedziba książąt pomorskich. Osoby, które zaplanowały sobie urlop nad morzem, powinny z pewnością poświęcić nieco czasu także i na zwiedzenie malowniczego Słupska. Miasto jest naprawdę ciekawe, zwłaszcza pod względem architektonicznym.

Do największych atrakcji w Słupsku zalicza się słynny Zamek Książąt Pomorskich, który jest ważnym zabytkiem, przypominającym o minionych epokach. Podczas wakacji w Słupsku warto z pewnością odwiedzić ten przepiękny obiekt. Zabytek znajduje się przy ulicy Dominikańskiej. Został wzniesiony w roku 1597 z inicjatywy księcia Bogusława X. Słupski zamek to typowy przykład architektury gotyckiej. Od razu warto zaznaczyć, że zamek jest bardzo dobrze zachowany. Z pewnością wizyta w nim będzie wspaniałym przeżyciem dla każdego turysty, który zdecyduje się zwiedzić Słupsk podczas pobytu na Pomorzu. Pod koniec XVI wieku zamek został przebudowany na dwupiętrowy budynek, tym razem postawiono na panujący w tym okresie styl renesansowy. W praktyce oznaczało to, że zamek został wyposażony w ozdobną wieżę oraz stosunkowo duże okna. Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki Słupi. Jest to miejsce, które kiedyś zajmował średniowieczny gród słupski. W XVI oraz XVII wieku zamek pełnił rolę rezydencji Gryfitów – rodu książęcego, który panował na Pomorzu. W XVII wieku zamek został w dużym stopniu zdewastowany, a w drugiej połowie XVIII wieku obiekt ten zaczął być wykorzystywany jako koszary wojskowe. Warto zaznaczyć, że po II wojnie światowej Zamek Książąt Pomorskich w Słupsku został gruntownie odnowiony i wyremontowany. Została między innymi odbudowana głowica ozdobnej wieży.

Na chwilę obecną w zamku można skorzystać z oferty restauracji, a oprócz tego zabytek jest siedzibą Muzeum Pomorza Środkowego. Muzeum prezentuje m.in. sztukę świecką i sakralną, ozdobne sarkofagi, a także niezwykłą wręcz kolekcję dzieł słynnego pisarza i malarza Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Dla wszystkich osób, które chciałyby bliżej zapoznać się z zabytkami Słupska, mamy dobrą wiadomość. W tym mieście znajduje się bardzo rozbudowana i urozmaicona baza noclegowa. Miejsca do spania można naturalnie zarezerwować także online – wystarczy w wyszukiwarkę wpisać hasło: "noclegi Słupsk". Miasto oferuje zarówno pokoje w pensjonatach, jak i nowoczesne apartamenty czy zawsze bardzo lubiane kwatery prywatne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>